Znowu widzę pułkownika B. — olbrzymia kupa płynnych świń wylała mu się z lewego oka, które zniekształciło się przy tym w sposób potworny. Scena teatralna — na niej potwory sztuczne. Ohydny świnio ryj w zielonej konfederatce z piórkiem. (Witkacy, Peyotl)
Facebook hyperreal Twitter hyperreal Kanał RSS neurogroove

podstawowe informacje o używaniu ghb

podstawowe informacje o używaniu ghb

GHB - spis treści


 • Efekty

 • Dawkowanie

 • Mechanizmy działania

 • Przeciwskazania

 • Efekty

 • Uzależnienie
  Wstep


  GHB to w Polsce nowość. Środek euforyzujący, wciąż legalny, łatwy do otrzymania w domu. Powoduje to zwiększone zainteresowanie nim także w naszym kraju. Poniżej skorzystałem z informacji dostępnych na Erowidzie, starając się podstawowe problemy streścić jak najdokładniej.
  Efekty


  GHB zwiększna ilość dopaminy w mózgu, wywołując sen w małych dawkach, relaks bądź euforię w większych. Ogólnie efekty są bardzo podobne do alkoholu, trwają dłużej i występuje mniej nieprzyjemnych skutków ubocznych. Przedawkowanie charakteryzuje się śpiączką (coma), z której bardzo trudno się wybudzić.  Efekty GHB w wysokim stopniu zależą od masy ciała, interakcji z innymi substancjami, oraz indywidualnej reakcji organizmu. Wielu naukowców uważa, że jest to bardzo dobry środek do leczenia bezsenności, używany jest też także przy leczeniu uzależnienia od alkoholu, bądź jako jego substytut. Wiele osób próbujących GHB narzeka na senność i łagodne zawroty głowy, podobne do tych po alkoholu.

  Uwaga
  GHB może być bardzo niebezpieczne. Przeczytaj uwagi o szkodliwości GHB. GHB zwykle smakuje bardzo słono, podobnie do sody oczyszczonej. Amatorsko produkowane GHB może być lekko toksyczne ze względu na zawartość (podobnie jak soda) różnych chemikaliów w sobie. Bądź ostrożny. Poznaj swoje źródło.  Małe dawki:


  Małe dawki GHB (od 0,5g do 1,5g) powodują często efekt podobny do wypicia 1 do 3 drinków z alkoholem. Użytkownicy czują się zrelaksowani, bardziej towarzyscy, mają lekko zaburzoną motorykę, czasem delikatne zawroty głowy i inne efekty wywoływane przez niewielkie ilości alkoholu. Nawet przy małych dawkach nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych !  Średnie dawki:


  Średnie dawki obejmują zakres od 1g do 2,5g. Zwiększją stopień relaksu i zachwiania równowagi. Część osób relacjonuję lepsze odczuwanie muzyki, przyjemniejszy taniec bądź rozmowę. Wiele osób zauważa pozytywne zmiany nastroju. Część osób zaczyna niewyraźnie mówić, trochę głupio i niespójnie. Inni relacjonują, że odczuwają mdłości, czują się odurzeni. Inni informują o zwiększeniu potencji seksualnej, większej wrażliwość na dotyk, rozluźnieniu, wzmożeniu doznania orgazmu, czasami GHB wywołuje erekcję u mężczyzn. Dla części kobiet orgazm może być trudniejszy do osiągnięcia.  Duże dawki


  Obejmują zakres od 2,5 grama wzwyż. Wywołują mocne zachwiania równowagi, niektórzy czują mdłości. Część osób tylko przez chwilę czuje się dobrze po dużych ilościach GHB, poźniejsze ich odczucia są podobne do przedawkowań. Jednym z powodów, dlaczego GHB jest tzw. "dragiem imprezowym", jest fakt, że wiele osób po zażyciu dużych ilości GHB czuje się wyjątkowo milusio. Mówią oni o euforii, pogłębionym odczuciu muzyki, cieszą się tańcem i innymi bardzo pozytywnymi efektami. Ludzie którzy opisują takie przeżycia, mówią o problemach dobraniem indywidualnej dawki pozwalającej na uzyskanie takich odczuć. Dodatkowa ćwiartka (0,25g) często jest granicą między euforią a wymiotami.  Przedawkowania


  Przedawkowania zdażają się już przy przekraczaniu 2g, zależnie od wagi ciała i indywidualnej wrażliwości. Głównym problemem spożywania GHB jako undergroundowej substancji jest nieznajomość zawartośći czystego GHB w materiale. Innym wielkim problemem jest niedoinformowanie użytkowników o fatalnych interakcjach z alkoholem, co raptownie zwiększa szanse na wymioty i utratę przytomności. Przedawkowanie oznacza nudności, zawroty głowy, wymioty. Często użytkownik czuje się bardzo senny, zapadając w śpiączkę na czas jednej do czterech godzin. Część przedawkowań GHB to połączenia stanu nieprzytomności z wymiotami, co jest niebezpieczne z oczywistych powodów. Ważne jest, aby poinformować znajomych co się brało i co robić przy przedawkowaniu, aby mogli właściwie zareagować, a wzywając pomoc lekarską poinformować, jaką substancję spożyliśmy.  Zatrucia


  Dawki jak przy przedawkowaniu bądź większe, jednak po przedawkowaniu często po prostu zapada się w twardy sen, natomiast zatrucie może być niebezpieczne dla życia. Charakteryzują się one bardzo słabym oddechem, konwulsjami bądź drgawkami, wymiotami, brakiem reakcji na nawet silne bodźce bólowe, brakiem reakcji źrenic na światło. Ofiary zatruć powinny natychmiast otrzymać fachową pomoc lekarską.  Po zabawie


  Niektórzy czują się śpiący, oszołomieni następnego dnia po spożyciu. Kac po małych do średnich dawek GHB jest z reguły łagodny, bądź nie ma go wcale, choć część ludzi relacjonuje otumanienie ("mętną głowę") następnego dnia. Inni czują sie odświeżeni, szczęśliwsi i bardziej uważni następnego dnia po. Osoby używające GHB częśćiej niż raz na tydzień mogą się spodziewać większej ilości i bardziej negatywnych efektów kaca.
  Dawkowanie:
  Zespół abstynencyjny od alkoholu 0,15g 3x dziennie
  Delikatne 0,5g do 1,5g
  Typowe dawki 1 do 2,5g
  Mocne działanie 2 do 3,5g
  Powodujące twardy sen 3 do 5g
  Przedawkowanie 5 do 10g
  Groźba śmierci Ponad 10g
  Podane ilości dotyczą czystego proszku GHB, nie płynu!


  • Wchodzi przez około 10 do 20 minut


  • Czas działania: 1 do 3 godzin


  • Powrót do normalności: 2 do 4 godzin

  Częste zażywanie powoduje wzrost tolerancji, dla uzyskania takiego samego efektu trzeba zwiększyć dawki


  GHB jest najczęściej spotykane w postaci czystego proszku bądź płynu, czyli rozpuszczonego w wodzie. Jeżeli nie znasz ilości GHB, które będziesz spożywać, bądź maksymalnie ostrożny. Zapytaj się źródła o zawartość, jeśli nie jesteś pewny!


  GHB jest bardzo czułe na dawkę. Na każdą osobę taka sama dawka działa inaczej. Dokładnie sprawdzaj właściwą dawkę. ZAWSZE ZACZYNAJ OD MAŁYCH!  Przy przedawkowaniach


 • Nawet, jeśli przedawkowałeś GHB tylko troszeczkę (podwójna dawka), możesz stracić przytomność i nie budzić się przez 4 do 5 godzin. Jedną z najgłupszych rzeczy, które można zrobić po przedawkowaniu GHB jest wzywanie pogotowia, które najczęściej błędnie rozpoznaje przedawkowanie i podejmuje leczenie jak przy zatruciu depresantami. Polega to na płukaniu żołądka, podłączeniu do respiratora (sztuczne oddychanie), nie wspominając już o olbrzymich kosztacha takiego leczenia.

 • GHB, niewłaściwie używane, może być bardzo niebezpieczne. Depresanty często wielokrotnie obniżają dawke wystarczającą do przedawkowania GHB. Zażywając normalne ilości GHB z alkoholem możemy spowodować jego przedawkowanie i popaść w śpiączkę. W USA GHB przypisuje się wiele zgonów, ale najczęściej są one wywoływane przez mieszanie z depresantami (najczęściej alkoholem) lub stosowaniem wysokich dawek. Bądź ostrożny... unikaj mieszania GHB z alkoholem.

 • Jeżeli bierzesz 3-4 razy normalną dawkę, możesz wymiotować bądź być nieprzytomny

 • Ponad 3-4 krotne przekroczenie normalnej dawki grozi smiercia.

 • Upewnij się, że znajomi wiedzą co wziąłeś, ile wziąłeś i znają ryzyko zażywania GHB


  TEORIA:Bądź maksymalnie ostrożny przy dawkowaniu, korzystaj tylko z pewnego źródła, które ręczy za jakość i któremu ufasz. Na pusty żołądek (pełny opóźnia efekty) zażyj 1/8 do 1/4 pojedynczej dawki aby sprawdzić czy masz alergie na ten środek. Sprawdź, czy działanie GHB jest dla Ciebie Ok. Poczekaj kilka godzin (jeśli nie dni) przed podjęciem decyzji. Jedna lub dwie godziny to za mało aby mieć pewność. Opisz swoje obserwacje, określając czas, dawkę i wszystkie efekty.  Jeśli postanowiłeś zażyć GHB ponownie, zwiększaj dawkę o małe ilości. Biorąc to kilkakrotnie, zawsze rób conajmniej 1 dzień przerwy. Ciesz się przeżyciami przy małych dawkach, nie śpiesz się z zażywaniem dużych dawek. GHB jest łagodny. Nie wali po głowie, aż padniesz zemdlony.  Zbyt częste zażywanie GHB powoduje zakłócenia w równowadze chemicznej mózgu (zwiększa produkcję dopaminy). Efekt ten się akumuluje. Zwiększenie produkcji dopaminy powoduje niemiłe efekty dzień po. Jeżeli czujesz się ociężały, ospały następnego dnia, powinieneś zmniejszyć ilość, uwzględniając powrót twojego organizmu do normalności.  Zażycie właściwej ilości GHB może być trudne, ponieważ efekty są często subtelne. Wiele osób uważa, że jest to bardzo dobry środek towarzyski. Spróbuj posłuchać muzyki na haju, potańczyć, porozmawiać, pospacerować itp.  Wiele osób zauważa, że GHB nie jest dla nich. Doświadczają nudności, ociężałości, zawrotów głowy i innych negatywnych efektów. Słuchaj swojego organizmu i staraj się zauważyć niepokojące sygnały.  Unikaj zażywania GHB samemu.

  Jak działa na ciało


  GHB krótkotrwale hamuje uwalnianie dopaminy w mózgu. Powoduje to zwiększenie zapasów dopaminy i kiedy GHB przestaje działać, zwiększa wydzielanie dopaminy. To powinno wyjasniac efekt budzenia się w środku nocy,efekt najczęściej spotykany przy stosowaniu wysokich dawek GHB, a także poczucia większej szczęśliwości, czujności i pobudzenia następnego dnia.  GHB stymuluje także zwiększenie wydzielenia hormonu wzrostu (growth hormone GH). W ścisłych metodologicznie badaniach japońskich naukowców zauważono 9. do 16. wzrostu stężenia hormonu pomiędzy 30 a 60 minutą od spożycia 2,5 grama GHB u 6 zdrowych mężczyzn w wieku od dwudziestu pięciu do czterdziestu lat. Poziom GH po 120 minutach był wciąż siedmiokrotnie wyższy niż normlanie. Mechanizm, w jaki GHB podwyższa stężenie GH w organiźmie nie został dotychczas poznany. Zdolność dopaminy do podwyższania stężenia hormonu wzrostu podczas hipotomii jest znana, ale GHB jest inhibitorem wydzielania dopaminy, jednocześnie podwyższając stężenie GH. Badania Takahary (1977) sugerują zupełnie inny mechanizm działania GHB na wydzielanie hormonu wzrostu. Kiedy wzrasta poziom GH, wzrasta także stężenie prolaktyn. Stężenie prolaktyny w surowicy wzrasta w podobnie jak stężenie GH, zwiększając się ponad pięciokrotnie po 60 minutach. W przeciwieństwie do wydzielania hormonu wzrostu, efekt ten jest całkowicie zgodny z hamowaniem wydzielania dopaminy przez GHB. Inne związki, które zmniejszają aktywność dopaminy w mózgu (jak neuroleptyk Thorazine),w rezultacie zwiększają wydzielanie prolaktyn. Chociaż prolaktyny mają tendencję do przeciwdziałania wielu korzystnym efektów GH, sześciokrotny wzrost stężenia hormonu wzrostu zostaje przesłonięty przez pięciokrotny wzrost stężenia prolaktyn.  GHB wywołuje "niezwykłą hipotomię" (rozluźnienie mięśni), dlatego jest obecnie używany we Włoszech i Francji jako środek pomocniczy przy rodzeniu dzieci. Jest bardzo skuteczny w poszerzaniu szyjki macicy, zmniejsza niepokój, zwiększa siłę i częstotliwość skurczów macicy, zwiększa czułość na "oxytoic drugs" (używanych do wywoływania skurczów) i ratuje noworodki, przeciwdziałając zatrzymaniu akcji serca, np. kiedy pępowina owinie się dookoła szyji. GHB całkowicie rozkłada się na dwutlenek węgla i wodę, nie posiada żadnych toksycznych metabolitów. Metabolizm jest bardzo sprawny, po 4 do 5 godzin po iniekcji GHB nie jest on już wykrywalny w moczu. GHB aktywuje proces metaboliczny znany jako szlak pentozowy, który gra ważną rolę w sytnezie białek w organiźmie. Powoduje także "oszczędność białkową". Te efekty, w połączeniu ze wzrostem stężenia GHB leżą u podstaw używania go na siłowniach do budowy masy mięśniowej lub odchudzania.  Przeciwbólowe (wysokie) dawki GHB charakteryzują się niewielkim podwyższeniem stężenia cukru we krwi i znacząco obniżają poziom cholesterolu. Oddech jest rzadszy i głębszy. Ciśnienie krwi może się lekko zwiększyć bądź zmniejszyć, albo pozostać bez zmian, ale niewielka bradycardia (zwolnienie akcji serca) występuje u wszystkich. Czesto jest także obserwowany niewielki spadek temperatury.  GHB stymuluje także produkcję acetylocholiny w mózgu.

  Przeciwskazania


  Choć przeciwskazania w użyciu GHB zostały opisane jako "nieliczne", osoby, które spełniają dowolne z poniższych warunków, nie powinny brać GHB. Są to: poważne choroby wszelkiego typu, epilepsja (padaczka), konwulsje, bradycardia, syndrom Cushinga, poważne choroby serca, hiperprolaktynemia i wysokie nadciśnienie. Ciężki alkoholizm jest także czasem uważany jako przeciwskazanie do użycia GHB, nawet pomimo dość wysokiej skuteczności w leczeniu zespołu abstynencyjnego od alkoholu. Przyczyną jest mieszanie niekiedy alkoholu z GHB przez niektórych mocno uzależnionych od alkoholu osobników. GHB nie powinien być mieszany ze środkami takimi jak: benzodiazepiny, środki uspakajające, wiele środków przeciwbólowych (barbiturany, opiaty), alkohol, antykonwulsanty i nawet wieloma środkami antyalergicznymi i usypiającymi bez bezprośredniej kontroli medycznej.

  Uzależnienie


  Używanie typowych dawek GHB 4-6 razy w tygodniu wywołuje zauważalne uzależnienie fizyczne. Obserwuje się wzrost stosowanej dawki w celu wywołania tych samych efektów. Osoby które używają tak często GHB relacjonują także, iż muszą wziąść trochę GHB aby czuć się normalnie.  Używane bardzo intensywnie (częściej niż raz dziennie) daje efekt w postaci bardzo silnego uzależnenia fizycznego. Nagła przerwa w zażywaniu GHB powoduje objawy głodu, lęki, niemożliwości zaśnięcia, odczucia arytmii serca i bardzo niemiłego samopoczucia. Sposobem na załagodnienie tych objawów jest stopniowe obniżanie dawki przez 2-3 tygodnie.

 • Ocena: 
  Zawartość serwisu NeuroGroove jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0. Więcej informacji: Hyperreal:Prawa_autorskie
  © hyperreal.info 1996-2022
  design: Metta Media