Znowu widzę pułkownika B. — olbrzymia kupa płynnych świń wylała mu się z lewego oka, które zniekształciło się przy tym w sposób potworny. Scena teatralna — na niej potwory sztuczne. Ohydny świnio ryj w zielonej konfederatce z piórkiem. (Witkacy, Peyotl)
Facebook hyperreal Twitter hyperreal Kanał RSS neurogroove

benzydamina

benzydamina


Benzydamina (benzydamine, chlorowodorek benzydaminy, benzydaminum hydrochloricum, chlorowodorek benzylo-dimetylamino-propoksy-1H-indazolu). Hamuje cyklooksygenazę prostaglandynową. Ta substancja działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przeciwwysiękowo, przeciwbakteryjnie, znieczulająco miejscowo, rozkurczowo, rozluźniająco na mięśnie szkieletowe i przeciwgorączkow. Przechodzi przez barierę krew-mózg. Jest efektywny i skuteczny w działaniu. Niestety na skutek nadużywania tego leku do wywoływania halucynacji ? został mocno ograniczony w stosowaniu. W powszechnym użyciu jest w formie żelu, kremu, roztworów-płukanek i tabletek do ssania ? o działaniu miejscowym. W USL jest zarejestrowany Benalgin w formie drażetek, ale praktycznie nie jest on dostępny w aptekach w wolnej sprzedaży.Szczególnie przydatny jest w leczeniu bólów pourazowych, postrzałowych, reumatycznych, mięśniowych, nerwobólów, objawów bólowych w grypie i przeziębieniu.Lek ten nie powinien być stosowany w ciąży i laktacji.Dawkowanie benzydaminy: 50 mg 3-4 razy dz. W dużych dawkach wywołuje zwidy, zaburzenia wzrokowe, zawroty głowy, oszołomienie, pobudzenie psychoruchowe, omamy wrokowo-słuchowe. Miejscowo ? chore i obolałe miejsca smarować kilka razy dz. lub pędzlować roztworem. Stosowany jest do leczenia stanów zapalnych gardła, owrzodzeń w jamie ustnej i na narządach płciowych (np. przepłukiwanie pochwy przy upławach i stanach zapalnych).Działania uboczne: występują rzadko, nudności, bóle brzucha, bezsenność.Preparaty benzydaminowe:


  • Benalgin (Polfa Pabianice, Sanofi-Synthelabo) ? draż. 50 mg, krem 3%;

  • Tantum Verde (Angelini) ? tabl. do ssania 3 mg (stany zapalne gardła, krtani i jamy ustnej), płyn do płukania, aerozol doustny; torebki 500 mg ? proszek (2 torebki na 1 l wody przegotowanej ? do płukania gardła, pochwy, worka napletkowego prącia, przedsionka pochwy ? przy stanach zapalnych); żel i krem 5%.

Ocena: 
apteka: 
Zawartość serwisu NeuroGroove jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0. Więcej informacji: Hyperreal:Prawa_autorskie
© hyperreal.info 1996-2022
design: Metta Media