Znowu widzę pułkownika B. — olbrzymia kupa płynnych świń wylała mu się z lewego oka, które zniekształciło się przy tym w sposób potworny. Scena teatralna — na niej potwory sztuczne. Ohydny świnio ryj w zielonej konfederatce z piórkiem. (Witkacy, Peyotl)
Kanał RSS neurogroove

powoje

Istnieją trzy gatunki psychoaktywnego powoju :

- Powój hawajski (Argyreia Nervosa) Najbardziej aktywne odmiany powoju hawajskiego pochodzą z Hawajów. Znane są także odmiany pochodzące z Madagaskaru. Powój hawajski z Ghany bądź Indii jest nieaktywny.

- Rivea corymbosa, znana także jako Ololiúqui. Występuje w Ameryce Południowej i Meksyku.

- Wilec ( Ipomoea Violacea), znany bardziej pod angielską nazwą "Morning Glory ". Występuje na obszarach gorących i ciepłych. W Meksyku, jego użycie ma długą historię. Najbardziej popularne psychoaktywne odmiany morning glory to : Heavenly Blue, Pearly Gates, Flying Saucers, Wedding Bells, Summer Skies,
Blue Stars, Wilec Purpurowy, Ipomoea Tricolor.

Powoje zawierają LSA- organiczny związek chemiczny, alkaloid ergolinowy. Jest to psychodeliczna substancja psychoaktywna, zaliczana do lizergamidów, w strukturze i działaniu podobna LSD.
Efekty działania są zależne od rodzaju powoju oraz przyjętej dawki. Najwięcej LSA zawierają nasiona powoju hawajskiego, najmniej- wilca. Zawartość LSA obrazuje poniższe zestawienie:
% Zawartość LSA w nasionach Wagowa zawartość alkaloidów w %

Hawaiian baby wood rose: 0.04 0.30
Ololiuqui: 0.02 0.04
Heavenly Blue: 0.01 0.02
Pearly Gates: 0.02 0.03
Wedding Bells: 0.01 0.03
Flying Saucers
Summer Skies
Blue Star

LSA posiada od 1/10 do 1/30 mocy LSD.

Pośród trzech psychoaktywnych odmian powoju, jedynie powój hawajski ( Argyreia Nervosa ) nie ma bogatej historii użycia. Można znaleźć w różnych źródłach jedynie lakoniczną wzmiankę, że był używany przez biedniejszych mieszkańców Hawajów w celu odurzenia.
Ipomoea Violacea ( Morning Glory ) ma z kolei długą historię na obszarze środkowego i południowego Meksyku. W dolinie Oaxaca przygotowywano morning glory w następujący sposób :W ceremonii używano 26 nasion które były tłuczone przez dziewice w wieku 10 -15 lat i następnie miksowane z wodą. Wierzono, że metoda ta pozwala nasionom " mówić ". Kapłan łączył swoją szamańską mądrość z magią tego świętego napoju w celu komunikacji z bogami. Kapłan miał na głowie " przybranie" składające się z głowy jaguara. Jaguar jest dla Indian symbolem słońca i sprzymierzeńcem kapłana w jego duchowej podróży. Wierzono, że kapłan może zmienić się w jaguara i połączony z jego zwierzęcą mocą, w trakcie przyjmowania morning glory, zostanie poddany dramatycznemu doświadczeniu wizjonerskiemu podczas którego kapłan mógł uzyskać specjalne moce umierając jako człowiek i odradzając się ponownie jako szaman. Odradzając się jako szaman mógł kontaktować się z bogami słońca.
Rivea Corymbosa także ma długą historię użycia na obszarze Meksyku wśród plemion Azteków. Powój ten podobnie jak inne psychodeliki występujące w Ameryce Środkowej był wykorzystywany jako klucz do wyciągnięcia wiedzy, którą mamy w swoich umysłach oraz jako narzędzie do komunikowania się z bogami. Słowo Ololiúqui oznacza w języku Nahuatl "okrągłą rzecz" i odnosi się do kształtu nasion.

źródło: erowid.org, talk.hyperreal.info

Niższe i średnie dawki powodują euforię, zmiany percepcji najczęściej pod postacią falowania obrazu, "oddychania" przedmiotów. Pojawiają się także CEV'y. Myśli mogą być bogate treściowo.
Wysokie dawki mogą wywołać dość silną euforię. Do efektu "oddychania" przedmiotów dołączają się takie efekty wizualne jak zmiana kolorów, wrażenie poruszania się przedmiotów martwych, wyginania, zaburzenia poczucia odległości, zniekształcenie obrazu, zaburzenia słuchowe i koordynacji ruchowej. Często odnosi się wrażenie jakby pomieszczenie i wszystkie przedmioty w nim się znajdujące żyły swoim własnym życiem. Człowiek odnosi wrażenie odkrywania na nowo miejsc, które dobrze zna. CEV'y przy wysokich dawkach są już znacznie bogatsze. Następuje retrospekcja otaczającej rzeczywistości.

Dawkowanie nasion powoju zależne jest od jego gatunku. Warto też zaznaczyć, że zawartość alkaloidów w nasionach może być zmienna, dlatego podane poniżej wartości są wartościami przybliżonymi.
- Powój hawajski ma najwyższe stężenie aktywnych alkaloidów, stąd do wywołania efektów psychoaktywnych wystarczą mniejsze ilości nasion. Przeważnie 7, 8 nasion ma wagę 1g ( nasiona są różnej wielkości, stąd trudno o precyzyjny przelicznik ) Powój hawajski z Hawajów wywołuje widoczne efekty psychoaktywne już w ilości 2-6 nasion. Dawka 8- 12 nasion wywołuje już silniejsze efekty psychodeliczne. Powój hawajski z Madagaskaru jest mniej aktywny i przede wszystkim- mniej wizyjny, stąd w jego przypadku należy użyć większych ilości ( 8- 10 nasion to minimum), ale uwaga ! Powój hawajski z Madagaskaru zawiera sporo substancji cyjanogennych i jego konsumpcja może zakończyć się zatruciem. Przy konsumpcji powoju z Madagaskaru zaleca się ekstrakcję. W ogóle, przy powoju, którego sortu jeszcze nie próbowaliśmy dobrze zacząć od ekstrakcji bądź możliwie najmniejszych dawek.

-Rivea Corymbosa. Tutaj stosuje się przelicznik, że 20 nasion R. Corymbosa odpowiada 5 nasionom powoju hawajskiego. Warto zaznaczyć, że nasiona tego powoju zawierają najmniej substancji odpowiedzialnych za mdłości i bóle żołądka, stąd są dużo bezpieczniejsze niż pozostałe dwa gatunki powoju. Nasiona te jednak nigdy nie były w Polsce popularne, świadczy o tym mała ilość trip raportów i bardzo mała ilość informacji na jego temat.

- Ipomoea Violacea. Dawkowanie tego powoju obrazuje poniższe zestawienie
Moc działania Ilosć nasion Waga nasion
Lekko 50-100 nasion 1,5-3 g
Srednio 100-250 nasion 3-6 g
Mocno 250-400 nasion 6-10 g
Bardzo mocno powyżej 400 nasion powyżej 10

Nasiona Ipomoea Violacea zawierają najwięcej substancji odpowiedzialnych za mdłości i bóle żołądka stąd zaleca się także przeprowadzanie ekstrakcji.

zrodlo: talk.hyperreal.info

Powój działa od 6- 12 godzin.

Odradzam przyjmowanie LSA osobom cierpiącym na zaburzenia psychiczne, depresję bądź nerwicę. Nawet jednorazowy kontakt z powojem ( bądź jakimkolwiek innym psychodelikiem ) może zakończyć się zwiększeniem występowania owych zaburzeń, bądź uaktywnieniem ukrytych skłonności psychotycznych. Wiele osób raportuje, że powój jest bardziej depresyjny i mroczny niż jego kuzyn- LSD. Wszystko zależy jednak od tego co jednostka ma w sobie i w jakim nastroju psychicznym się znajduje.
LSA samo w sobie nie zaburza procesów poznawczych, nie wywołuje uszkodzeń mózgu, nie obniża potencjału intelektualnego. Wprost przeciwnie, myśli na tripie są niejednokrotnie bardzo głębokie i logiczne.
LSA zwęża naczynia krwionośne ( co objawia się często skurczem nóg), dobrze jest więc razem z nim przyjmować coś rozszerzającego, chociażby czekoladę czy kakao. Osoby z problemami kardilogicznymi powinny być zatem ostrożne przy częstym zażywaniu. 

zrodlo: talk.hyperreal.info

ostatnio

Pages

pierwszy raz

retrospekcja

popularne

Subscribe to RSS - Powoje
Zawartość serwisu NeuroGroove jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0. Więcej informacji: Hyperreal:Prawa_autorskie
© hyperreal.info 1996-2024
design: Metta Media