Znowu widzę pułkownika B. — olbrzymia kupa płynnych świń wylała mu się z lewego oka, które zniekształciło się przy tym w sposób potworny. Scena teatralna — na niej potwory sztuczne. Ohydny świnio ryj w zielonej konfederatce z piórkiem. (Witkacy, Peyotl)
Facebook hyperreal Twitter hyperreal Kanał RSS neurogroove

korzeń też smaczny

korzeń też smacznyalt=""

title="Kava Kava"

height="100" width="100" />Mimo swojsko brzmiącej nazwy, kava (znana również jako Kava Kava, 'awa, ava lub yagona) nie ma nic wspólnego z czymś w Polsce znanym jako kawa, a w innych częściach świata jako coffee. Obie rośliny to dwa różne gatunki, co więcej - należące również do dwóch różnych rodzin. Kavie bliżej do pieprzu niż do kawy.

Podobnie jak jej ostry kuzyn, kava lubi ciepły i wilgotny klimat, dlatego świetnie czuje się na tropikalnych wyspach Oceanii. Znaleźć można ją niemal we wszystkich krajach południowego Pacyfiku. Wyjątkiem jest Nowa Zelandia, w której dla kavy bywa za zimno. Ze względu na swoje piękne liście w kształcie serc (fot.), kava czasem wykorzystywana jest jako roślina ozdobna. Przede wszystkim jednak wyspiarze cenią ją za to, za co my cenimy kawę, czyli za jej właściwości lecznicze i pobudzające.Dobroczynne działanie kava polega na relaksacji mięśni, uśmierzaniu bólu i poprawianiu nastroju. Znane są także jej funkcje antybakteryjne i grzybobójcze. Z tego właśnie powodu interesuje się nią wiele firm farmaceutycznych z całego świata. Mieszkańcy wysp traktują ją raczej jako popularną używkę, spożywaną przy okazji spotkań towarzyskich.
Jak przygotować napój z kavy?


Oto jeden z przepisów:


  • 3 kopiaste łyżki sproszkowanego korzenia kavy

  • 3 filiżanki napoju sojowego

  • 1 kopiasta łyżka kakao

  • 1 łyżeczka mioduWszystko to należy razem wymieszać i miksować przez 2 minuty, następnie przefiltrować. Pić natychmiast i czekać na pozytywne efekty!
Podobnie jak w przypadku kawy, kavę również spożywa się w formie płynnej. Do przygotowania napoju nie używa się jednak nasion, ale korzenia. Procedura przygotowania naparu jest równie długa i skomplikowana. Świeży korzeń kavy zawiera oleiste substancje nazywane kavalaktonami, które sprawiają, że jest niesmaczny i nie nadaje się do spożycia. Dopiero po wysuszeniu i zmieszaniu go z alkoholem lub neutralizującymi olejkami, zyskuje wszystkie swoje walory. Spreparowany, sproszkowany korzeń można kupić w małych paczuszkach w każdym niemal sklepie w całej Oceanii.Najstarsze ślady używania kavy przez mieszkańców regionu Pacyfiku sięgają ponad 3000 lat. Nic więc dziwnego, że jej uprawa do dziś jest głęboko zakorzeniona w kulturze narodów Oceanii. Korzeń kavy stanowi często symboliczny prezent przy tak ważnych uroczystościach jak śluby czy wesela. Podobnie też jak w przypadku innych roślin o właściwościach psychoaktywnych, picie wywaru z tej rośliny jest ściśle związane z rytuałami religijnymi.Wyspiarze wierzą, że picie kavy łagodzi gniew i uspokaja. Stąd wśród wielu społeczności jest ona symbolem pokoju i przyjaźni. Wszystko ma jednak swoją cenę. Nadmierne i długotrwałe spożywanie kavy może prowadzić do nadciśnienia lub zniszczenia wątroby.Kava może być też przyczyną senności i z tego powodu stała się nawet przedmiotem publicznej debaty w Vanuatu. Premier tego kraju Edward Natapei oświadczył niedawno, że wieczorne spotkania przy szklance kavy powodują spóźnienia wielu obywateli do pracy następnego dnia. Podobny problem miały władze sąsiedniego Fidżi i postanowiły rozwiązać go bezkompromisowo: w większości urzędów i w niektórych firmach wprowadzono zakaz picia kavy w miejscu pracy.Marek Koter

doktor biologii PAN, obecnie na stypendium naukowym w Monachium.


Więcej informacji o kavie i jej właściwościach znaleźć można na stronach:

http://kavaroot.com/

http://www.realkava.com/

Ocena: 
Zawartość serwisu NeuroGroove jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0. Więcej informacji: Hyperreal:Prawa_autorskie
© hyperreal.info 1996-2022
design: Metta Media