Znowu widzę pułkownika B. — olbrzymia kupa płynnych świń wylała mu się z lewego oka, które zniekształciło się przy tym w sposób potworny. Scena teatralna — na niej potwory sztuczne. Ohydny świnio ryj w zielonej konfederatce z piórkiem. (Witkacy, Peyotl)
Kanał RSS neurogroove

heroina: before / after

heroina: before / after

marie claire nr 6/2002 - str 83-85 - kronika życia narkomanki
Zdjęcie obok przedstawia szesnastoletnią uczennicę szkoły średniej. Wtedy była u progu dorosłości. Czternaście lat później już nie żyła. Zmarła, bo przedawkowała heroinę. Zdjęcia zrobione przez policję przy okazji kolejnych aresztowań pokazują historię jej dramatu.Wykonane przez nowojorski wydział policji zdjęcia dokumentują historię tej dziewczyny. Pierwszy raz została aresztowana 12 kwietnia 1983 roku. Kradła, żeby zdobyć pieniądze na narkotyki. Miała wtedy szesnaście lat.

Czternaście lat później, w 1997 roku , aresztowano ją ostatni raz. Niedługo potem zmarła na skutek przedawkowania heroiny i wyniszczenia organizmu. Z powodu popełnianych przestępstw (kradzieże, prostytucja) była częstym gościem na nowojorskim komisariacie. Na zdjęciach widać, jak w ciągu kilku lat heroina niszczyła jej młodzieńczą urodę. Twarz nastolatki zmieniła się w pomarszczoną i pokrytą plamami maskę przedwcześnie postarzałej kobiety. Gęste, błyszczące niegdyś włosy wypadały garściami. Podpuchnięte oczy przybierały stopniowo martwy, nieobecny wyraz. Skupienie wzroku przez kilka chwil na jednym punkcie sprawiało jej wielką trudność.
Na ostatnim policyjnym zdjęciu zrobionym 11 kwietnia 1997 r. wyglądała jak koszmarna zjawa. Miała wtedy zaledwie 30 lat. Dziewięć miesięcy później nie żyła.Czym jest heroina
Według najnowszych badań Rządowego Biura ds. Narkomanii w Polsce największy wzrost spożycia narkotyków wśród nastolatków dotyczy wtaśnie heroiny. Chodzi głównie o heroinę przeznaczoną do palenia, tzw. brown sugar. W porównaniu do roku 1995 odsetek nastolatków, którzy mieli z nią kontakt, wzrósł ośmiokrotnie.

Wbrew opiniom palenie heroiny jest równie groźne, jak przyjmowanie jej dożylnie.


Brown sugar to jeden z najszybciej uzależniających i wyniszczających organizm narkotyków.

Wiele osób w Polsce nadal zażywa heroinę "tradycyjnie", czyli dożylnie. 44 procent z nich to nosiciele HIV.

Produkcja i eksport heroiny wciąż się zwiększa, bo szybko rośnie popyt na ten narkotyk.

W 2001 roku Centralne Biuro śledcze przejęło 208 kilogramów heroiny (w 1999 roku 23 kilogramy). Działkę heroiny dożylnej można kupić już za 20 zł. Osoba uzależniona dla zaspokojenia głodu narkotykowego potrzebuje dziennie kilkanaście centymetrów heroiny wartości około 100- 150 zł. Brown sugar (heroina do palenia) jest droższa. Jednorazowa dawka kosztuje około 50 zł.
Większość polskich heroinistów ma za sobą próby leczenia, często wielokrotne. Tyiko nielicznym udało się wyjść z nałogu, bo uzależnienie od heroiny (wstrzykiwanej i palonej) jest bardzo silne.

Kobiety stanowią 26 procent pacjentów poradni odwykowych oraz zamkniętych ośrodków leczenia narkomanii. Większość z nich nie ukończyła 25 lat.

Z powodu przedawkowania narkotyków w 1999 roku (z tego czasu pochodzą ostatnie pełne dane) w Polsce zmarło 120 osób.

Jeśli ty lub ktoś z twoich bliskich potrzebuje pomocy, bo ma problem z narkotykami, zadzwoń pod numer tel. zaufania dla osób uzależnionych i ich rodzin: 0 801 199 990.

Ocena: 
chemia: 
Zawartość serwisu NeuroGroove jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0. Więcej informacji: Hyperreal:Prawa_autorskie
© hyperreal.info 1996-2024
design: Metta Media